شهر اهواز

درباره اهواز

 
یکی از بزرگترین شهرهای ایران، شهر اهواز است که در قسمت جنوب غربی کشور ایران می باشد. شهر اهواز به عنوان اولین پایتخت کتاب ایران شناخته می شود. شهر اهواز از لحاظ صنعتی و اقتصادی جزء شهرهای مهم کشور ایران به حساب می آید.

پل های اهواز از جمله جاذبه های گردشگری شهر اهواز می باشند. اولین پل اهواز پل پیروزی که معروف به پل سیاه می باشد و جزء قدیمی ترین پل های اهواز، محل عبور قطار است. پل سفید اهواز و یا پل معلق اهواز به عنوان اولین پل معلق ایران در سال 1378 به ثبت ملی رسیده است و نماد شهر اهواز نیز می باشد.

پل اهواز

شهر اهواز

شهر اهواز در دو طرف رود کارون واقع شده است به همین دلیل شهر اهواز به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است که در قسمت غربی محله های کیانپارس، کیان آباد، گلستان و ... واقع شده است که محله ی کیانپارس به عنوان محله ی اعیان نشین اهواز شناخته می شود. در قسمت شرقی هم محله های معروف شهر اهواز همچون محله کورش، شهرک نفت و زیتون کارمندی قرار دارد.آسیاب های شوشتر 
بازار عبدالحمید از جمله بازارهای قدیمی شهر اهواز می باشد. مصلای عربی اهواز اولین مصلای ایران است که خطبه های نماز جمعه به زبان عربی بیان می شود و این در صورتی است که در مصلای امام خمینی خطبه ها به زبان پارسی بیان می شود.یکی دیگر از شهرهای استان خوزستان شوشتَر می باشد.شهری در دامنه کوه‌های زاگرس که سازه‌های آبی شوشتر در آن قرار دارد.

نام قدیم اهواز چیست؟

هرمز اردشیر، سوق الاهواز و ناصریه و یا ناصری از جمله نام های قدیم اهواز می باشند ولی نام اهواز از قوم خوزی یا هوزی که ساکنان بومی شهر خوزستان بوده اند گرفته شده است که در سال 1314 این نام به تصویب هیئت وزیران رسید.
اهواز از لحاظ حاشیه نشینی دومین رتبه را پس از شهر مشهد به خود اختصاص داده است. اهواز گذرگاه بسیار مهمی به حساب می آید زیرا که دیگر نقاط کشور می توانند به وسیله راه های زمینی، ریلی و هوایی با بنادر مهم کشور همچون بندر امام خمینی، آبادان، ماهشهر و خرمشهر ارتباط برقرار کنند.
اهواز جمعیت
شهر اهواز از نظر جمعیت، هفتمین شهر پر جمعیت ایران و همچنین پرجمعیت ترین شهر استان خوزستان شناخته می شود و براساس آمار رسمی طبق سرشماری که در سال 1390 صورت گرفته است، جمعیت شهر اهواز حدود 1.112.021 تَن بوده است.

 

آب و هوای اهواز

اهواز دارای آب و هوای گرم و مرطوب است و در لیست گرمترین نقاط کشور ایران می باشد. گرمای شهر اهواز به صورتی است که ایران را به گرمایش زمین بیشتر سوق می دهد و گرما به صورتی است که ساعات اداری را کاهش داده اند. پس از اصفهان و تهران، شهر اهواز دارای بیشترین آلودگی است و روز به روز آلودگی هوای شهر اهواز بیشتر می شود و دلیل این آلودگی هم وجود ریزگردهایی است که از صحرای عربستان و جنوب عراق وارد ایران می شود که آن هم به دلیل این است که در بعضی از نقاط فاقد پوشش گیاهی و همچنین کمبود بارش باران می باشد.

 

فرهنگ بومی اهواز

عید فطر از جمله اعیاد مهم در شهر اهواز می باشد به گونه ای که تعطیلی چند روزه را با خود به همراه داشته است. از جمله مراسم شهر اهواز که به ثبت ملی ایران رسیده است، مراسم قهوه خوری و دله قهوه برگرفته از فرهنگ مردم عرب شهر اهواز می باشد بدین صورت که به عنوان یک نماد فرهنگی مردم عرب اهواز از میهمانان خود پذیرایی می کنند و جزئی از آداب و رسوم مردم اهواز است. اعراب اهواز پیراهنی به نام دشداشه بر تن می کنند که یک پیراهن بلند به رنگ سفید است و همچنین بر سر خود پارچه ای به نام چفیه می گذارند که با حلقه ای سیاه رنگ به نام عگال آن را روی سر خود نگه میدارند.

قایق کارون

 

موقعیت جغرافیایی اهواز

شهر اهواز در مرکز استان خوزستان و همچنین در قسمت جلگه ای استان خوزستان می باشد و در ارتفاع 12 متری از سطح دریا می باشد و پوشش گیاهی خیلی کمی دارد و حتی در بعضی نقاط هم فاقد پوشش گیاهی است.

برداشت خرمای اهواز 

مساحت اهواز

بزرگترین شهرستان استان خوزستان شهر اهواز می باشد که 20477 مترمربع مساحت دارد که تنها 6923 مترمربع از مساحت آن در قسمت شهری واقع شده است.

 

فرودگاه اهواز

فرودگاه بین المللی شهر اهواز در جنوب غربی شهر اهواز قرار دارد و شرکت های هواپیمایی مختلفی از جمله: ایران ایر تور، ماهان، کاسپین، کیش‌ایر، فارس ایر، قشم ایر در این فرودگاه فعالیت می کنند.

 

سوغات و غذاهای سنتی شهر اهواز

از نمونه سوغات شهر اهواز که می توان نام برد: خرما، کلوچه‌های خرمایی و لباس‌های محلی بسیار زیبای اهواز می باشد.
از جمله غذاهای سنتی شهر اهواز که می توان به آن اشاره داشت: کباب بختیاری؛ اِمگِشِت که همان ماهی پلو است با این تفاوت که از یک مدل ماهی خشک شده و شور در آن استفاده می شود؛ مُفَطَّح که برنج به همراه گوشت گاو یا گوسفند است و .خرما و ماهی در سفره ساکنین این خطه به وفور یافت می شود.در ظرف بزرگی همانند سینی سرو می شود و همچنین از دیگر غذاهای شهر اهواز غذاهای متنوع دریایی است مانند قلیه ماهی، ماهی صبور و حشو می باشد

فروش ماهی جنوبفروش ماهی اهواز

 

آثار تاریخی اهواز

سرای عجم از نمونه مکان های دیدنی شهر اهواز است که معماری خاص خود را داراست.
خانه دادرس بنای به ثبت رسیده از دوره ی قاجار می باشد.
ساباط جنب خانه معین التجار که آثاری به جا مانده از دوره قاجار می باشد.
 
از دیگر آثار تاریخی شهر اهواز که به ثبت ملی رسیده است معین التجار که اثر مهمی در بافت قدیم شهر اهواز محسوب می شودو دیگر آثار عبارتند از: منزل نفیسی، میدان چهارشیر، سد شادروان، دبیرستان شاپور، هشت بنگله، منازل مسکونی راه آهن، دانشکده ادبیات که از جمله بناهای مربوط به دوره ی پهلوی می باشد، کوشک حمیدیه، دانشسرای مقدماتی، کارخانه ریسندگی و بافندگی، سیلوی اهواز، منزل ماپار.

نمای بالای اهواز

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درباره ما

صنایع دستی آریاگالری در زمینه {ظروف مسی،ظروف برنجی،انواع سماور ،سفره های قلمکاری و ظروف ملیله آب نقره} با بهترین کیفیت و قیمت و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی صنایع دستی » فعالیت می‌کند.

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

برای مشاهده کامل نقشه کلیک کنید

نقشه آدرساصفهان-بلوار کشاورز-حدفاصل خیابان کشاورزی و ایرانخودرو2019

صنایع دستی

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریاگالری
09129356440