کاربرد صنایع دستی در دکوراسیون

 

همه افراد طبق سلیقه و علایق خود خانه خود را می‌چینند. طرز قرار گرفتن وسایل بسیار وسیع است و امکانات زیادی برای این کار در نظر گرفته می‌شود. بسیاری از افراد علاقه‌مند در رشته‌های طراحی داخلی و دکوراسیون درس خوانده و فعالیت می‌کنند. در این بین افراد بسیاری به سبک و سیاق سنتی و آثار دستی روی آورده‌اند. این آثار بسیار زیبا بوده و نشانگر تاریخچه و فرهنگ غنی کشور و تمدن ایران عزیزمان هستند. آثار سنتی و صنایع دستی کشورمان سالانه به نقاط مختلف جهان نیز صادر می‌شود و استفاده از آن در میان جوانان، به ویژه در سال‌های اخیر جا افتاده است. استفاده از این آثار علاوه براین که به صنعت داخلی و بازار هم کشورمان کمک می‌کند، بلکه باعث حفظ فرهنگ اصیل ایرانی شده و شور و نشاط زیادی به زندگی روزمره مان می‌بخشد.

این روز ها بیشتر مردم برای به روز بودن به دنبال خرید وسایل لوکس کریستالی و گران قیمت هستند، با این حال بسیاری از افراد در سراسر جهان به استفاده از ظروف و لوازم سنتی، به ویژه هنر شرقی و ایرانی روی آورده‌اند. البته این موضوع فقط مختص دنیای طراحی و مد نیست، بلکه در تمام صنایع دیگر نیز اوضاع به همین منوال است. اما برخلاف جریان این روند که روز به روز هم بیشتر می‌شود، فعالیت‌هایی با پشتوانه ذهنی قوی در حال شکل گرفتن است که قصد دارد بار دیگر شور و شوق و تازگی را به دنیای طراحی وارد کند. مدل‌هایی که در باطن زیبا، صادق و دوستدار محیط زیست هستند و توسط هنرمندانی با دریایت تولید شده‌اند. هرچه این جریان علاقه‌مندان بیشتری پیدا می‌کند، افراد بیشتری مایل به استفاده از این طرح‌ها می‌شوند، طرح‌هایی که برای سال‌های زیادی زیبا باقی خواهند ماند. علاوه بر این خرید و استفاده از این هنرها در واقع حمایت از هنر ایرانی و زنده نگه داشتن فرهنگ و اصالت غنی این تمدن است.

 

گذشته تاریخی صنایع دستی در ایران

 

بسیاری از افراد علاقه دارند تا به صورت شخصی و با سلیقه خودشان دکوراسیون خانه را بچینند. دکوراسیون ایرانی و استفاده از دست‌یافته‌های سنتی، پارچه‌های سنتی و صنایع دستی یکی از انتخاب‌های افراد برای دکوراسیون منزل است. برای دکوراسیون ایرانی منزل معمولاً به هنر ایرانی رجوع می‌شود و از صنایع دستی مناطق مختلف ایران استفاده می‌شود. انتخاب انواع گلیم‌ها و فرش‌های سنتی در دکوراسیون نقش مهمی دارند. در مناطق روستایی ایران بسیاری از صنایع دستی با ظرافت و ترکیب‌های خاص بافته و ساخته می‌شوند که به عنوان اجزای دکوراسیون ایرانی در سراسر جهان شهرت یافته اند. این دکوراسیون ترکیبی محبوب در اروپا و آمریکا نیز وجود دارد و بسیاری از افراد علاقه دارند تا دکور منزل خود را با ترکیب صنایع دستی و دست‌بافته سنتی ایرانی طراحی کنند.

صنایع دستی و هنر ایرانی محبوبیت خاصی در جهان دارد. فرش‌های دست‌بافت ایرانی با قیمت بالایی در همه جای دنیا خرید و فروش می‌شود و قدمت این هنر به سالیان دور برمیگردد. ترکیب هنر ایرانی و دکوراسیون مدرن جزو محبوب‌ترین انواع دکوراسیون میان هنرمندان و طراحان است.

ایران در زمان‌های دور کشوری وسیع بوده و دارای تمدنی چند هزار ساله است. همین امر باعث شده تا هنر ایرانی در زمینه‌های مختلف نمود پیدا کرده و علاوه بر هنر معماری که شاهکارهای آن همچنان در سراسر ایران وجود دارد، هنرهای دیگر نظیر فرش‌بافی، کار با فلزات و چوب و همچنین صنایع دستی دیگر به عنوان هنر ایرانی شناخته می‌شود.

از آنجا که ایران دارای معادن و منابع طبیعی بسیاری بوده است، یافته‌های باستان‌شناسان نشان می‌دهد در شمال و مرکز ایران کار با فلز رونق بسیاری داشته است. وجود کانی‌هایی مانند مس، نقره، مفرغ، طلا و آهن باعث شده تا ساخت ظروف و ابزارهای فلزی از شغل‌ها و هنرهای مورد توجه ایرانیان باشد.

وجود دام برای گذران زندگی‌ ایرانیان صنایع دستی دیگر را ایجاد کرده است. هنر بافت گلیم و فرش در ایران به دوران نوسنگی می‌رسد و جزو معروف‌ترین هنر ایرانی‌ها محسوب می‌شود. بافت انواع گلیم و فرش از پشم بز و گوسفند از صنایع دستی ایرانیان بوده است. هر منطقه نیز نقش‌ها و طرح‌های گوناگونی را برای بافت گلیم و فرش دارد و تنوع این طرح‌ها بسیار زیاد است.

 

تاثیر تمدن چند هزار ساله ایرانی بر دکوراسیون خانه‌

 

ایران در زمان‌های پیشین کشوری وسیع بوده و دارای تمدنی چند هزار ساله است. همین امر باعث شده تا هنر ایرانی در زمینه‌های مختلف نمود پیدا کرده و علاوه بر هنر معماری که شاهکارهای آن همچنان در سراسر ایران موجود است، هنرهای دیگر نظیر فرش‌بافی، کار با فلزات و چوب و همچنین صنایه دستی دیگر به عنوان هنر ایرانی شناخته می‌شود.

 

دکوراسیون ایرانی

تلفیق هنر مدرن و اصالت هنر ایرانی موجب شده تا فرهنگ کهن ایرانی حفظ شود و با در دوره هنر مدرن رشد کند. بسیاری از هنرمندان مایل به ساخت و طراحی ابزار و وسایل زندگی با توجه به صنایع دستی ایرانی دارند. اصالت و فرهنگ ایرانی تحت تاثیر هنر مدرن ساخته‌های زیبایی ایجاد کرده است.

دکوراسیون ایرانی نیز از این قاعده مستثنا نیست. ترکیب دست‌بافته سنتی و صنایع دستی ایرانی با توان و خلاقیت مدرن می‌تواند نمودی از هنر ایرانی را به دنیا نشان دهد که پیش از این کمتر دیده شده است. در بسیاری از آثار هنرمندان بزرگ جهان، نمودی از هنر ایرانی به چشم می‌خورد و این نشان می‌دهد دکوراسیون  ویژه ایران جایگاه ویژه‌ای در دنیا پیدا کرده است.

تلفیق هنر مدرن و اصالت هنر ایرانی موجب شده تا فرهنگ کهن ایرانی حفظ شود و با در دوره هنر مدرن رشد کند. بسیاری از هنرمندان مایل به ساخت و طراحی ابزار و وسایل زندگی با توجه به صنایع دستی ایرانی دارند. اصالت و فرهنگ ایرانی تحت تاثیر هنر مدرن ساخته‌های زیبایی ایجاد کرده است.

 

 

دکوراسیون ایرانی در آپارتمان

 

بیشترین تاثیر هنر ایرانی و دکوراسیون در ترکیب‌بندی‌های معماری، گچ‌کاری‌ها و تولید انواع در و پنجره موج می‌زند. اما این به این معنی نیست که زندگی شهری عاری از هنر ایرانی باشد. این دکوراسیون می‌تواند بر اساس نیازهای زندگی شهری و آپارتمان‌نشینی تغییر کند و در بافت خانه‌های امروزی شکل گیرد.

 

انعطاف یکی از قابلیت‌های هنر ایرانی محسوب می‌شود که می‌توان از آن در دکوراسیون ایرانی با تغییرهای کوچک به ابزاری کاربردی و دلخواه تبدیل شود. صنایع دستی ایرانی در ترکیب‌بندی‌های مختلف و با نقش‌ها و طرح‌های گوناگون از دیرباز تاکنون شکل گرفته و در مسیر رشد هنر این صنایع دستی نیز شکل گرفته و کامل‌تر شده است.

 

با توجه به اینکه زندگی آپارتمان‌نشینی محدودیت‌های خاص خود را دارد، استفاده از دکوراسیون ایرانی نیازمند فکر و کمی خلاقیت است. برای این کار نیاز است تا کمی درباره رنگ‌ها، دست‌بافته سنتی و صنایع دستی دانش خود را بالا ببریم و با کمی خلاقیت در اجرا دکوراسیون ویژه ایران را به شیوه‌ای مناسب در هر آپارتمانی اجرا کنیم.

 صنایع دستی

چگونه لوازم سنتی متناسب با فضای خانه‌مان را انتخاب کنیم؟

 

با توجه به اینکه اجزای اصلی خانه در چه رنگ‌هایی شکل گرفته‌اند می‌توان در مورد انتخاب رنگ فرش تصمیم گرفت. ابعاد و اندازه نیز می‌تواند بر اساس فضای مورد نظر برای دکوراسیون بررسی شود و ابعاد مورد نیاز برای انتخاب فرش و گلیم مشخص شود.

نکته‌ای که باید به آن بسیار دقت داشت، هماهنگی باقی اجزا با طرح فرش است. دست‌بافته سنتی ایرانی در طرح‌های متنوع بافته می‌شود. باید توجه داشت که انتخاب طرح فرش با باقی اجزای خانه هماهنگی داشته باشد. اگر مبلمان و پرده‌های منزل دارای طرح‌های ساده با رنگ‌های خنثی هستند، می‌توان از فرش‌هایی با نقش و نگار زیاد برای ایجاد ترکیب‌های متفاوت در دکوراسیون استفاده کرد. اما در صورتی که از پارچه سنتی با نقش و نگار زیاد برای پرده و مبلمان استفاده می‌کنید، بهترین انتخاب فرش‌ها و گلیم‌هایی ساده و با اصالت است.

دقت در انتخاب رنگ نکته‌ای است که می‌تواند تغییر زیادی در دکوراسیون و هماهنگی آن ایجاد کند. برای انتخاب گلیم‌های ساده به نوع و جنس آن باید توجه داشت. در بافت انواع گلیم از رنگ‌های گیاهی نیز استفاده می‌شود که این مسئله می‌تواند بر روش‌های شست‌وشوی آن تأثیر داشته باشد.

اگر مبلمان و پرده‌های منزل دارای طرح‌های ساده با رنگ‌های خنثی هستند، می‌توان از فرش‌هایی با نقش و نگار زیاد برای ایجاد ترکیب‌های متفاوت در دکوراسیون ایرانی استفاده کرد. همچنین در صورتی که طرح و رنگ بسیاری در پارچه‌های مبل موجود است می‌توان از گلیم‌ها و گبه‌ها با طرح‌های ساده در دکوراسیون ایرانی استفاده کرد. گستردگی صنایع دستی ایرانی می‌تواند به چیدمان منزل کمک کند. برای این کار نیاز است تا با انواع ابزارها و طرح‌های ایرانی آشنا باشید.

یکی از انواع هنر ایرانی پارچه‌های زربافت و هنر سوزن‌دوزی است. این طرح‌های ظریف می توانند جایگزین خوبی برای تابلوهای روی دیوار باشند. هم چنین چراغ‌های قدیمی می‌توانند جایگزین آباژور شوند و کاشی‌کاری‌های قدیمی می‌توانند بر دکوراسیون منزل تأثیر بگذارند. منبت‌کاری‌ها می‌توانند جای قاب‌های ساده را بگیرند انواع ظروف سفالی می‌توانند به جای ظرف‌های مدرن استفاده شوند. گلدان‌های نقره با طرح‌ها و نقش و نگارهای خود نمادی از صنایع دستی ایرانی هستند. سینی‌های مسی با طرح‌های ریز و نقش و نگار خود می‌توانند در دکوراسیون استفاده شوند

باید ذکر کرد که خانه‌های قدیمی و تزیینات داخل آن‌ها، اجناس قیمتی داخل موزه‌ها، هنرهای دستی اصفهان و یزد و … همگی به چشم همه‌ی ما زیبا و تحسین برانگیزاند. اغلب بر این باورند که تزیینات سنتی به خاطر دست‌ساز بودنشان از قیمت بسیار بالایی برخوردارند. ولی اکنون که هنرهای دستی تبدیل به یک صنعت شده و به شکلی انبوه تولید می‌شود، خرید آن‌ها با هزینه‌ی کمتری نسبت به قبل امکان پذیر است. درست است که اگر آن‌ها را از شهر مبدأشان بخریم لطف بیشتری دارد، اما در نزدیکی خودمان خرده‌ ریزهای هنری زیادی وجود دارد که می‌شود با یک خیابان‌گردی عصرگاهی آن‌ها را به خانه‌تان بیاورید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درباره ما

صنایع دستی آریاگالری در زمینه {ظروف مسی،ظروف برنجی،انواع سماور ،سفره های قلمکاری و ظروف ملیله آب نقره} با بهترین کیفیت و قیمت و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی صنایع دستی » فعالیت می‌کند.

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

برای مشاهده کامل نقشه کلیک کنید

نقشه آدرساصفهان-بلوار کشاورز-حدفاصل خیابان کشاورزی و ایرانخودرو2019

صنایع دستی

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریاگالری
09129356440