درآمد قلم زنی

شغل قلم زنی

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از شغل های اصیل ایرانی آشنا نماییم . شغل پدران این سرزمین که با چکش کاری و قلم بر روی فلز ، طرح های زیبایی از نقوش مختلف بر روی انواع فلزاتی مثل طلا- نقره- مس و برنج ایجاد می کنند.
این نقوش زیبا به خاطر وجود طرحهای متفاوت و شکل قلم های متفاوت است که تصاویر زیبایی را می تواند روی فلز ایجاد می کند.این نقوش همراه با ضربه روی این فلزات شکل می گیرند.
یادگیری این حرفه بستگی به استعداد اشخاص و میزان علاقه افراد به این شغل دارد. در کل این شغل یکی از حرفه ای زحمتکش سنتی بوده و است ولی امروزه کمتر افرادی هستند که رو به شغلهای یدی بیارورند.
شغل قلم زنی بخاطر ابعاد قلم و شکل های مخصوصی که طراحی می شود در مدلهای زمینه پر و تمام برجسته و نیم برجسته و قلم گیری است.
قلم زنی شغل تزئین فلزات به روش سنتی است.

شهرهای تولید صنایع دستی قلمزنی

قلم زنی در شهرهای سنتی ایران از دیرباز یک شغل محسوب می شده است. این هنر در شهرهای شیراز، اصفهان و تبریز ارائه می شود. در شیراز قلمزنی روی فلز نقره بیشتر انجام می گیرد . شیرازی ها روی فلز نقره طرح های تخت جمشیدی و گل مرغ ایجاد می کنند و سبک قلمزنی آنها مکتب شیرازی نام گرفته است.
قلمزنی در شهر اصفهان به سبک تبریک به شیوه فشار مچ بر روی قلم صورت می گیرد ولی در تبریز نقوشی صاف با عمق کم بر روی فلز حک می شود در صورتی که سبک قلم زنی در اصفهان بصورت طرح ریز و طرح برجسته است . در قلمزنی اصفهان برجستگی ها عمیق تر هستند و به همین دلیل شکل سه بعدی در فلز حک می گردد. به همین دلیل است که هنرمندان اصفهانی از این هنر برای تزئینات ضریح امامزادگان استفاده می کنند.
در هنر قلمزنی بدین صورت عمل می شود که در ابتدا ظرف موردنظر را از قیر یا گچ پر می کنند . اینکار برای این است که در هنگام کار بروی فلز سر و صدا کمتر بشود و همچنین ظرف موردنظر سوراخ نگردد . بعد از ان مرحله برای برجسته کردن ظروف اقدام می کنند. برای اینکار از قلم های مخصوص و ضربه های مخصوصی استفاده می کنند. تا محصولات مسی زیبایی را تولید کنند.

بعد از اینکه کار نقش نگاری روی فلز تمام شد قیر را از فلز جدا میکنند و بر روی شیارهای ایجاد شده پودر زغال می ریزند و با روغن جلای سیاه آنرا پوشش دهی میکنند. برای همین است که شما نقش ها را به صورت خطوط تیره در فلز می بینید.
این شغل یک حرفه زحمت دار تلقی می شود. با این حال استادان زیادی در این عرصه صاحب نام شده اند مثل هنرمند بزرگ محمد مهدی باباخانی که روی جام بزرگ مسی هنرنمایی کرده است که در کشور سوئیس قرار دارد.

مراحل ورود به حرفه قلمزنی

اگر مایل به تحصیلات در این زمینه هستید .این حرفه در یک دوره فنی و حرفه ای ارائه شده و مستلزم گذراندن دروس عمومی و یکسری دروس تخصصی هم هست. ولی بیشتر قلمزنان حرفه ای در گذشته ، تجربه کار با یک قلمزن را داشته اند و به قول معروف شاگردی کرده اند و این حرفه را به صورت تجربی یاد گرفته اند و موفق بوده اند.
بازار کار شغل قلم زنی
وقتی که این هنر را یاد گرفتید می توانید وارد بازار کاربشوید و فعالیت خود را دریک کارگاه تولید صنایع دستی شروع کنید و یا حتی مغازه ای را اجاره کرده و برای خود کار کنید که در این صورت به درآمد بلاتری خواهید رسید.
چون تولید قلمزنی شامل چندین مرحله است می توانید در یک زمینه از تولید آن متبحر شوید و کار خود را درآن حیطه ادامه دهید. همچنین می توانید کار خود را در سایر سایت ها و یا ورکشاپ ها تبلیغ نمایید و نمونه کار ارائه دهید تا بتوانید مشتریان بیشتری را داشته باشید.

درآمد شغل قلم زنی

اگر بتوانید در این حرفه تخصص پیدا کنید می توانید به درآمد خوبی برسید . البته اگر علاقه مند به این شغل باشید ، این هنر می تواند بسیار لذت بخش برای شما باشد و از کاری که با دست خود بر روی یک فلز ساده می اندازید ، ظرافت و دقتی که به کار می برید ، قادر خواهید بود اثری زیبا را بیافرینید.
همچنین اگر پشتکار در این کار داشته باشید در ابتدا با درآمد کم شروع کرده و بعدا می توانید به درآمد بالایی برسید. حتی شاگردانی را قبول کنید و به آنها آموزش دهید و یا قسمتی از کار خودتان را به آنها بسپارید.
نحوه سود آوری این کار به این صورت است که مثلا شما یک ظرف مسی را حدود 300 هزار تومان به صورت خام خریداری می کنید و با حدود دو ماه کار بر روی آن می توانید آنرا حدود 9 میلیون تومن بفروشید.
لازم به ذکر است که قدرت و توانایی جسمی در این کار حرف اول را می زند . چون دست شما نباید لرزش داشته باشد . همچنین قدرت بینایی خوبی هم باید داشته باشید.
به هر حال این حرفه گنجایش شغلی خوبی را داراست و دیگر نیاز نیست که جایی استخدام شوید و با مرور زمان می توانید کارگاه خود را تاسیس کنید.
همانطور که در همه شغلها نوآوری و ظرافت و کیفیت در تولید مهم است و آن کالا را به یک برند معتبر تبدیل می کند ، یک قلمزن اگر با کیفیت و ظرافت کار کند می تواند در کارش موفق باشد و حتی کار صادرات این ظروف سنتی را هم در دست بگیرید.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درباره ما

صنایع دستی آریاگالری در زمینه {ظروف مسی،ظروف برنجی،انواع سماور ،سفره های قلمکاری و ظروف ملیله آب نقره} با بهترین کیفیت و قیمت و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی صنایع دستی » فعالیت می‌کند.

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

برای مشاهده کامل نقشه کلیک کنید

نقشه آدرساصفهان-بلوار کشاورز-حدفاصل خیابان کشاورزی و ایرانخودرو2019

صنایع دستی

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریاگالری
09129356440