فیروزه کوبی اصفهان

فیروزه کوبی دراصفهان

هنرفیروزه کوبی از معدود رشته های صنایع دستی است که گیرایی و زیبایی  یک محصول خوب را دارد . فیروزه ‌کوبی در واقع  به شکل نشاندن قطعات سنگ فیروزه به حالت موزاییکی بر سطح ظروف ، زیورآلات و اشیای تزئینی روی پایه‌هایی از جنس مس ، برنج ، نقره ، ورشو یا برنز ساخته می‌شود. 

نوعی لاک تیره رنگ بین قطعات فیروزه قرار می‌گیرد. قیمت ظروف فیروزه کوبی  به میزان کارانجام شده روی ظروف بستگی دارد ، هرچقدر ظروف  فیروزه کوبی شده منظم تر و پرکارتر باشند و فاصله بین قطعات فیروزه کمترباشد ، ارزش هنری ظرف فیروزه کوبی شده بیشتر است. قیمت فیروزه کوبی اصفهان نیز بر همین مبنا تایین می شود و امروزه مرکز هنر فیروزه کوبی ، اصفهان است .  
اگر علاقه مند به صنایع دستی هستید و تمایل دارید دکوراسیون منزل خود را به شکلی سنتی طراحی کنید ، جهت خرید آنلاین صنایع دستی کلیک کنید .

ظروف فیروزه کوبی دراصفهان

فیروزه کوبی در اصفهان علاوه بر جواهرات  روی ظروفی مانند  لیوان ،کاسه ، بشقاب و ... نیز انجام می گیرد . آموزش فیروزه کوبی اصفهان  در کارگاه فیروزه کوبی اصفهان  توسط اساتید برجسته ی این رشته صورت می گیرد . يکی از کارهای جنبی درکار فيروزه کوبی  تهيه کردن زیر ساخت می باشد که به صورت جداگانه و در کارگاه زرگری صورت می گيرد. 
هنر فیروزه کوبی همانند اکثر هنرهای دیگر جنبه ی تجملی و تزیینی دارد اما امروزه این هنر روی ظروف دیگری همانند کاسه و بشقاب و شیرینی خوری و قندان و .... نیز اجرا می شود و جنبه ی کاربردی و مصرفی نیز پیدا کرده است .هنر فیروزه کوبی روی ظروف امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است .
به جز ظروف و زیور الات ممکن است دیده باشید که فیروزه کوبی در ساخت تابلوهای نفیس نیز استفاده شده است . به این صورت که روی سطح پارچه خوشنویسی انجام می شود و سپس فیروزه ها روی آن چسبانده می شوند و یا اینکه اگرمورد نظر سطح چوبی باشد ، تکه های فیروزه داخل آن کار می شود .
فیروزه ی مرغوب و درجه ی یک ازمعادن فیروزه نیشابور استخراج می شود و سطح آن برجستگی دارد و صاف نیست .

هنرفیروزه کوبی

تاریخچه فیروزه کوبی در اصفهان

قدمت فیروزه کوبی به هفتاد سال پیش بر می گردد ؛ در آن دوران  صنعتگری به نام یوسف حکیمان در مشهد فیروزه کوبی روی زیور آلات نظیر گوشواره و دستبند را انجام می داده است . و تقریبا 20 سال بعد هنر فیروزه کوبی توسط شخصی به نام حاج داداش از مشهد به اصفهان برده شد . 
قدمت فيروزه کوبی به 70سال قبل می رسد و در آن زمان صنعتگری بنام«يوسف حکيمان» معروف به محمد رضا در مشهد کار فيروزه کوبی بر روی زينت آلاتی نظير دستبند، گل سينه، گوشواره… را شروع کرد. و حدود 20 سال بعد اين صنعت توسط صنعتگر ديگری بنام«حاج داداش» از مشهد به اصفهان برده شد. در حال حاضر صنعت فيروزه کوبی فقط در اصفهان رايج  است و صنعتگران شاغل در رشته ی فیروزه کوبی در آموزشگاه فیروزه کوبی اصفهان  مشغول به فعالیت و آموزش این هنر می باشند .  
محصول فیروزه کوب به محصولی گفته می شود اعم از زیورآلات و یا ظروف که از جنس نقره ، برنز، مس و یا برنج باشد و قطعات ریز سنگ فیروزه به فرم موزاییک روی آن کار شده باشد و به همین ترتیب جلوه ی خاصی به محصول می دهد .

 

 

فیروزه کوبی اصفهان

مراحل فیروزه کوبی

فیروزه کوبی در سه مرحله انجام می گیرد :

 

زرگری :

.این مرحله عبارتست ازآماده سازی شی مورد نظر از یکی از فلزات مس ، برنج ، نقره یا برنزکه بوسیله ی صنعتگران زرگر با دست و یا پرس یا هردو انجام می گیرد . بعد از اینکه فرم کلی شی ء آماده شد ، اطراف آن را بوسیله ی رشته ای باریک و فلزی از جنس همان فلز قرار می دهند و لحیم می کنند که این کار توسط زرگر و یا شخص فیروزه کوب انجام میگیرد .
اگر زمینه هایی از کار خالی باشد با رشته هایی از همان فلز به شکل گل و بوته زمینه ی خالی را پر می کنند . این کار علاوه بر زیباتر شدن ظرف فیروزه کوب به استحکام آن نیز کمک می کند .

برای خرید انواع ظروف مسی پذیرایی و دکوری کلیک کنید

 

فیروزه کوبی دراصفهان

فیروزه کوبی:

صنعتگر فیروزه کوب خرده سنگهای فیروزه ای که غیر قابل استفاده هستند را از کارگاههای فیروزه تراشی و معادن فیروزه ی نیشابور، مشهد و دامغان خریداری میکند.

 

معمولا این خرده سنگ ها با خرده سنگ معمولی و خاک همراهند به همین دلیل ابتدا آنها را از ضایعات دیگر جدا می کنند سپس خرده فیروزه ها را بر اساس اندازه از هم تفکیک می کنند و دانه بندی می شود تا در هر محصول فیروزه کوب شده از فیروزه ی مناسب خود استفاده شود .
سپس محصول مورد نظر را در دمای 30 درجه گرم می کنند و روی قسمت هایی که باید فیروزه کوبی شود لاک  گردویی می پاشند . در این حالت که شی هنوزنرم است و حالت چسبندگی دارد خرده سنگ های فیروزه ای را به نحوی که هیچ فاصله ای بین آنها باقی نماند کنار هم قرار می دهند .
برای  پر کردن فاصله ی احتمالی بین سنگ های فیروزه ، کمی حرارت را افزایش می دهند و به حدود 40 درجه  می رسانند ، مقداری پودر لاک  روی  سنگ ها می پاشند تا مذاب در آمده و سپس با اضافه کردن سنگ های ریزتر سعی می کنند تا سنگ ها به صورت کامل در کار جای بگیرند .
بعد از سرد شدن محصول لاک سخت و سفت  می شود. سپس قسمتهایی  که از لاک و سنگ فیروزه پوشانده می شوند را با سنگ سمباده می کنند تا بخش های اضافی لاک و برجستگی های جزئی سنگها صاف و صیقلی شود . در پایان این مرحله سنگ های فیروزه به رنگ فیروزه ای  و لاک به رنگ  قهوه ای خیلی تیره در فواصل سنگ ها نمایان می شود.
پس از اتمام این مرحله اگر دوباره به هم ریختگی در سطح کار باشد شی را مجددا حرارت می دهند و دوباره سمباده می کشند و بوسیله ی لاک مرمت می کنند . گاهی نیز بوسیله ی بتونه ی فیروزه ای که با گل روغن و رنگ لا جوردی تهیه شده ، عمل مرمت انجام می گیرد .

 

فیروزه کوبی اصفهان

پرداخت کاری آخرین مرحله ی فیروزه کوبی است که دو مرحله دارد :

مرحله ی اول پرداخت قسمت های فلزی است که در کارگاه زرگری یا چرخ کاری انجام می شود ، در این مرحله لایه ی تیره رنگی که در حین عمل فیروزه کوبی ایجاد شده با ابزار های دستی و یا تیغه ی چرخ کاری از روی محصول زدوده می شود ، سپس قسمت های فلزی پولیش می شود تا حالتی صاف و صیقلی پیدا کند . 

 

مرحله ی دوم پرداخت شی ء فیروزه کوبی شده است که مجدد به کارگاه فیروزه کوب برمی گردد و در آنجا با روغن زیتون یا روغن کنجد پولیش می شود تا این قسمت ها درخشان و شفاف شود .

ابزار فیروزه کوبی

ابزار مورد استفاده صنعتگر فیروزه کوب شامل : چکش ، گاز انبر، چراغ گاز ، چراغ بنزینی ، انبر دست ، قالب ، دریل ، پنس ، سوهان ، منقاش و چسب فیروزه کوبی می باشد .

در فیروزه کوبی نکته ی مهم نصب درست سنگ فیروزه روی فلز است ، به شکلی که هنگام پرداخت قطعات فیروزه از آن جدا نشود . هرچقدر ظرف فیروزه کوبی شده پرکارتر و قطعات آن منظم تر کنار هم نصب شوند ارزش هنری کار فیروزه کوبی شده بیشتر است .

فیروزه کوبی اصفهان

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درباره ما

صنایع دستی آریاگالری در زمینه {ظروف مسی،ظروف برنجی،انواع سماور ،سفره های قلمکاری و ظروف ملیله آب نقره} با بهترین کیفیت و قیمت و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی صنایع دستی » فعالیت می‌کند.

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

برای مشاهده کامل نقشه کلیک کنید

نقشه آدرساصفهان-بلوار کشاورز-حدفاصل خیابان کشاورزی و ایرانخودرو2019

صنایع دستی

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریاگالری
09129356440