مسگری اصفهان

تاریخچه مسگری در ایران

صنایع دستی در هر استان و شهری بیانگر ذوق و هنر استادکاران آن منطقه می باشد. مسگری  با پیشینه ای نزدیک به پنج هزارسال از صنایع دستی کهن ایران به شمار میرود و در طول زمان وسایل مسی تولید می شده است. انسانها بعد از گل و سنگ، برای رفع نیازهایش به سمت  فلزات  روی آورد، فلز مس به دلیل اینکه به صورت خالص درطبیعت وجود دارد و استخراج آن ساده تر از بقیه ی فلزات می باشد نسبت به فلزات دیگر زودتر مورد استفاده  قرار گرفت .

 

هنر مسگری

دلایل دیگرکاربرد فلز مس ،جلا و درخشش این فلز و رنگ جالب توجه  این فلز می باشد.امروزه با استناد به مدارک موجود می توان گفت که مرکز ایران و شمال کشور از قدیمی ترین مراکز فلزکاری در ایران و جهان می باشند.اوج هنر مسگری به زمان سلجوقیان برمی گردد،در آن زمان اصفهان ،همدان،خراسان ،موصل وشهر ری از قطب های فلز کاری بودند.

برای خرید آنلاین صنایع دستی کلیک کنید .

هنر مسگری

کاربرد مس درزندگی

از زمان  های گذشته ظروف واشیا مسی دست ساز در میان وسایل ایرانیان وجود داشته ،امروزه نیز اغلب  تمایل دارند غذایشان  را در ظروف  مسی  پخت کنند و یا از اشیای مسی برای تزئین محل زندگی خود استفاده کنند. مسگری در بعضی از نقاط ایران رواج دارد که  بازار مسگری اصفهان از جمله مراکز عمده برای این هنرمی باشد. از جمله  ی این مراکز می توان شهرهای کرمان ،کاشان، شیراز و اصفهان را نام برد.

خرید اینترنتی مس

در دوره اسلامی به خاطر ممنوعیت استفاده از طلا و نقره در ساخت ظروف، روند استفاده از فلزاتی مثل مس زیاد شد. فلز مس به دلیل خاصیت چکش خواری، شکل پذیری،  قابلیت ورقه شدن و مفتول شدن و اجرای تزئیناتی چون  قلمزنی ،مشبک کاری، فلزکوبی حکاکی، ترصیع و کنده کاری زیاد مورداستفاده قرار میگرفته است. یکی دیگرازعواملی که باعث ارزشمندترشدن فلز مس در طول تاریخ شده  است  کاربرد مس در ضرب سکه بوده است.  یکی از بهترین سوغات ها برای  گردشگران در مسافرت معمولا خرید صنایع دستی کشور می باشد .

مسگری زنجان

جهت خرید صنایع دستی اصفهان کلیک کنید.

شغل مسگری

نحوه ی کار درآن زمان به این شکل بود که درابتدا استاد کار ورقه های مس را از  گدازنده شمش و قطعات مس بوجود می آورد. به این صورت که از کوره ای که شبیه به بوته ریخته گری بود استفاده میبرده و بوته ها را به وسیله ی انبر کج ویژه از کوره خارج میکرده  و فلز گداخته شده را در قالبهای شمش میریخت. کار اصلی اش این بوده که شمش را بکوبد درنهایت به ورق تبدیل کند این کار به کمک یک یا دو نفر چکش کار و در دو مرحله متمایز انجام میشده است .

 

یعنی ابتدا فلز را با چکش کف تخت می کوبیدند وسپس  با چکش چهار سو آن را صاف می کردند فلز دیگر چکش خور نبوده و باید تاب دیده می گردید که به وسیله ی حرارت دادن مجدد فلز انجام می شده است. این فرایند تاجاییکه  اندازه صحیح و ضخامت مورد نیاز به دست می آمد ادامه پیدامی کرد. هدف گدازنده مس این بوده  که تا جاییکه ممکن بود فلز را مطابق شکلی که مورد احتیاج مسگر است تهیه کند.

آموزش مسگری

درکارگاههای کوچکتر کار مس‌گدازی را تخود مسگر انجام میداده است، به این صورت که شمش های مس و یا ورقه ساخته شده را از کارگاههای گداز مس می خریدند و یا اینکه خودش مس قراضه را آب میکرد و به شمش و سپس  به ورقه  تبدیل می کرد ظروف بااشکال گوناگون  محصول عمده مسگری است. برای ساخت ظروف کوچک تر در ابتدا مس را باز می کنند وسپس به آن تاب می دهند و یک تکه مس چکش کاری می کنند که اغلب این ظروف به صورت تو گود هستند. اشیاء بزرگتر از همین طریق بوسیله ی ورقه های گرد بدست می آیند.

بازار مس اصفهان

مهارت مسگری

این کار نیاز به مهارت و استادی بسیار دارد. با آمدن کارخانه نورد مس و تهیه ورق مس  بصورت صنعتی کارگاههای گداز مس از میان برداشته شدند،امروزه به دلیل افزایش تقاضای بازار و پایین آوردن قیمت تمام شده ی محصول  تهیه ی ظروف مسی با دستگاه های برقی انجام میشود. هرچند هنوز هم نقش اصلی درزیبایی و کمال ظروف ساخته شده را ذوق هنری استاد کار سازنده به عهده دارد.

 

خواص مس برای انسان
اولین فلز کشف شده  بدست انسان فلز مس بوده و اولین فلزکاران نیز ، ایرانیان بودند .بعد از مدتی که آدمی نسبت به فلز مس شناخت پیدا می‌کند متوجه میشود عیوبی دارد و در صدد برطرف کردنشان بر می‌آید.

به همین منظور آن را با قلع تلفیق میکند و تا مدتها از آن  در ساخت مصنوعات مسی استفاده میکرده است ،مدتی بعد فلز دیگری بنام برنج را بکار میبرند که از تلفیق این دو فلز با هم بسیاری از آثار فلزکاری ارزشمند ایرانی بوجود آمد که هم طراز با آثار جواهر گونه و زرین است این هنر نیز همانند هنرهای دیگر در گذر زمان فراز و نشیب هائی داشته، در زمان ظهور اسلام بعد از یک دوره رکود نسبی،شاهد تحولات مهمی در آن بوده ایم.

هنر مسگری در کرمان

تحولات قیمت مس

امروزه روند صنعتی شدن جامعه ایران نیز نقطه عطفی در سیر تحول این هنر به شمار میرود هر چند صنعت امروزه تا حد زیادی عرصه را بر این هنر تنگ کرده است ازاین رو خریداران این هنر نیز اندک شده اند. یکی از دلایل بی میلی خریداران برای خرید محصولات  مسی ،گرانی  این محصولات است ،هرچنرارزش کاری که برروی مس انجام میشود بسیار بیشتر ازقیمتی است که برروی آن نهاده اند.
 مس یکی ازفلزات ارزشمند است که قیمت آن در بازار جهانی تعیین میشود و در بازار بورس خرید و فروش میشود به همین خاطر قیمت مس تحت تاثیر نوسانات بازار جهانی است پس نمی توان منکر این شد که این نوسانات بر قیمت فروش تولیدات مانیز اثرگذاشته باشد.

قیمت مس ایران

از دیگر از صنایع دستی اصفهان ، معرق کاری می باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درباره ما

صنایع دستی آریاگالری در زمینه {ظروف مسی،ظروف برنجی،انواع سماور ،سفره های قلمکاری و ظروف ملیله آب نقره} با بهترین کیفیت و قیمت و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی صنایع دستی » فعالیت می‌کند.

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

برای مشاهده کامل نقشه کلیک کنید

نقشه آدرساصفهان-بلوار کشاورز-حدفاصل خیابان کشاورزی و ایرانخودرو2019

صنایع دستی

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریاگالری
09129356440