صنایع دستی کرمانشاه

استان کرمانشاه یا کرماشان در گویش زیبای کردی، از جمله شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران که در غرب ایران واقع است، جزو کلان شهرهای کشور ایران محسوب می شود. استان کرمانشاه همانند دیگر استان های کشور عزیزمان ایران دارای انواع صنایع دستی است که برگرفته از فرهنگ و اقلیم آن استان می باشد.یکی از رویداد هایی که همه ساله در آبان ماه در کرمانشاه برگزار می شود جشنواره انار چینی میباشد.

صنایع دستی کرمانشاه چیست؟

حالا می خواهیم با انواع صنایع دستی کرمانشاه، این استان زیبا آشنا شویم.

گليم بافی

گلیم در کارگاههای خانگی بافته می شود و دارای نقش های مختلفی می باشد که می توان به نقش های چشمه نظامی، مرغابی، مار، عروسک، گل ترمه و سوزنی، خطوط افقی، عمودی‎، پنجه گربه، قاچ خربزه، گل مشرفی اشاره نمود.

گلیم بافی در کرمانشاه

موج بافی

این نوع از هنر به موج بافی یا رختخواب پیچ معروف است که یک مدل از پارچه ی پشمی در آن بکار برده می شود. طرح های موج بافی چهارخانه، سیاه و سفید، تخت قرمز، شطرنجی و کشکولی می باشد اما مثل سابق رئنق خوبی ندارد و فقط با سفارش گرفتن این کار را انجام می دهند.

موج بافی در کرمانشاه

نمد مالی

یکی از هنرهای قدیمی عشایر این منطقه، نمد مالی می باشد که در گذشته از آن به عنوان زیرانداز و زین اسب بکار برده می شده است.

چيغ بافی

مدلی از حصیر تقریبا 150 سانتی متری را چیغ بافی گویند که بیشتر عشایر این منطقه برای جدا کردن سیاه چادر ها از آن استفاده می کنند.

ابزارهای فلزی

کارگاههای در شهرستان کرند در حال فعالیت می باشند که مشغول به ساخت ابزارهای فلزی مانند کارد و چاقو و قند شکن و قفل و کلید و ابزارهای مربوط به کار و همچنین ابزارهای شکاری می باشند. با کمال تاسف بخاطر کمبود توجه به این صنعت، این صنعت هم همانند صنایع دیگر روبه نابودی می باشد و فقط تعداد انگشت شماری از کارگاههای این صنعت موجود می باشند و بعضی از این کارگاهها هم به تولید وسایل خانگی مشغول هستند.

قلم زنی

در روزگاران قدیم این هنر هم همانند سایر هنرها برای خود جایگاهی خاص داشته است و استادان قلم زنی بسیار ماهر و بزرگی داشته است. امروزه نیز با پشتکار استاد علي اكبر عين القضايي از استادان برجسته و ماهر شهر کرمانشاه، با آموزش این هنر زیبا به جوانان کرمانشاهی قصد زنده نگه داشتن هنر قلم زنی دارد. قلمزنان خوش ذوق و با سلیقه کرمانشاهی که با تاثیر گرفتن از نماد های تاریخی زمان هخامنشی و ساسانیان باعث خلق یک اثر خوب شده اند و به همین دلیل در جهان شهره است.

پرده بافی

عشایر کرمانشاه و همچنین روستاییان با دستگاههای موج بافی، شروع به بافتن پرده هایی نخی می کنند.

پرده بافی

جاجيم بافی

جاجیم یک بالاپوش محسوب می شود و چون از پشم است بسیار گرم می باشد. در بعضی از خانواده ها جاجیم به عنوان جهیزیه به عروس ها داده می شود. از با کیفیت ترین این هنر را می توان در اورامانات و ثلاث بدست آورد. جاجیم شباهت زیادی با گلیم دارد ولی در بافت آن تفاوت هایی وجود دارد که بافت جاجیم روی چهار تخته می باشد.

قالی بافی

از معروفترین هنرهای ایرانی، هنر قالی بافی می باشد و در هر شهر ایران نسبت به فرهنگ و شرایط محیطی طرح و نقش آن متفاوت و مختص همان شهر می باشد. کلمه گل در میان قالی باف های کرمانشاه به معنی نقش است که گفته می شود که دارای نقشهای متفاوتی به نام های دار گل، عبداللهي، بازوبندي سماوري،، كيوناني یا تخت جمشید و یا خانم باف، اكبرآبادي، حسين آبادي می باشد.

قالی کرمانشاه

چرم سازی کرمانشاه

این صنعت عموما در مناطقی است که دام به وفور وجود داشته باشد. بدلیل شرایط محیطی و اقلیمی در استان کرمانشاه رشد و پرورش دام زیاد می باشد که به همین سبب دارای چرم با کیفیت می باشد و از نمونه مراکز با اهمیت در تولید چرم محسوب می شود. چرم سازی از جمله هنرهای مهم و با ارزش در زمینه صنایع دستی است. حدودا 100 دستگاه چرم سازی در کرمانشاه در حال فعالیت می باشند که اداره کنندگان این کارگاهها استادان و بزرگان هنر چرم سازی می باشند.
بر روی چرم هشت فرآیند صورت گرفته می شود که باعث تولید چرم مرغوب و با کیفیت می شوند و همچنین نیازمند مهارت برای هر کدام از مراحل می باشد، اولین مرحله خام را آب زدن است، مرحله دوم آهک زدن و عورامکاری، مرحله سوم متورم کردن، مرحله چهارم نمک پاشیدن، مرحله پنجم مازوکاری، مرحله ششم کاشیکاری، مرحله هفتم رنگ ریختن و هشتمین مرحله صیقلزنی می باشد.

چرم کرمانشاه

گیوه کرمانشاه

همانند دیگر صنایع دستی این استان گیوه هم یکی از قدیمی ها می باشد و به کلاش هم معروف می باشد. گیوه دارای دو قسمت کفی و رویی می باشد. در بافت گیوه، نخ قالی و نخ ابریشم بکار برده می شود که همین سبب شده است تا گزینه ی خوبی برای پاپوش در تابستان شود که می توان مسافت طولانی را هم با آن طی نمود و بسار با دوام است. گیوه علاوه بر استان کرمانشاه در استان های چهارمحال و بختیاری، اصفهان، فارس، همدان و مرکزی نیز تولید می شود. در کرمانشاه پنج مدل گیوه به نام های گیوه رویه ابریشمی، گیوه تخت چرمی، گیوه تخت آجیده، گیوه تخت لاستیکی و گیوه زیرپارچه ای موجود است.

گیوه های کرمانشاه

دیگر صنایع استان کرمانشاه

تسبیح و جانماز کرمانشاه هم در بازار این شهر زیبا به وفور به چشم می خورد.
از دیگر صنایع کرمانشاه، تولید آلات موسیقی همانند سه تار، تنبور، دیوان و دف می باشد که کردهای عزیز ملت ایران دارای مهارتی خاص در نواختن آن هستند.

 

برای مشاهده دیدنی های کرمانشاه کلیک کنید.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درباره ما

صنایع دستی آریاگالری در زمینه {ظروف مسی،ظروف برنجی،انواع سماور ،سفره های قلمکاری و ظروف ملیله آب نقره} با بهترین کیفیت و قیمت و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی صنایع دستی » فعالیت می‌کند.

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

برای مشاهده کامل نقشه کلیک کنید

نقشه آدرساصفهان-بلوار کشاورز-حدفاصل خیابان کشاورزی و ایرانخودرو2019

صنایع دستی

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریاگالری
09129356440