ظروف مسی قدیمی

ظروف مسی ازجمله ظروفی بوده است که از قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است . همه مادربزرگ های ما کم و بیش ظروف مسی قدیمی را داشته اند .این ظروف مسی بسیار سنگین بوده و از فلز خالص تهیه شده بوده است که اغلب بدون قلم زنی و بصورت خام برای پخت و پز مورد استفاده قرار می گرفتند. برای جهیزیه دختران از قدیم ظروف مسی از کاهای واجب از زمان قدیم تا الان بوده است . این ظروف که جلوه زیبایی را به خانه ایرانی می دهند از دیر باز مورد استفاده قرار می گرفته اند .ظروف مسی علاوه بر زیبایی و کاربرد برای پذیرایی و پخت و پز ، به عنوان ذخیره پولی هم از قدیم حساب می آمدند چون در زمانی که نیاز به پول داشتند می توانستند آنها را بفروشند و یا آنها را تعویض نمایند که این به اقتصاد خانه کمک می نمود.
انواع آفتابه و لگن مسی، مجمع مسی، دیس و قابلمه و هزاران ساخته از مس از قدیم وجود داشته است. مردم قدیم از خواص مس آگاه بودند و مس را به عنوان ظروف خود انتخاب می کردند. امروزه در خانه های مدرن هم قسمتی از کنار سالن پذیرایی را به ظرفهای عتیقه و مسی اختصاص می دهند که نشان از نیاکان و فرهنگ سنتی ایران زمین دارد. این ظروف مسی قدیمی اکنون به عتیقه تبدیل شده اند چون قدمت آن به سالها قبل بر می گردد و اکثرا دارای طرح و زمینه های قدیمی و سنتی هستند. ظروف مسی قدیمی نسل به نسل در بین مردوم چرخیده اند.

خواص ظروف مسی

ظروف مسی در بین ظروف آشپزخانه بهترین رسانا برای گرما است و خواص رسانا بودن آن بالاتر از ظروف استیل و آلومینیوم و شیشه ای است. این فلز حزارت گرمایشی را به طور یکنواخت در سطح ظرف پراکنده می کنند.

از دیگر خواص مس آزاد کردن یون مس در غذا است که برای بدن مفید است. داخل بیشتر این ظروف با لایه ای از قلع برای جلوگیری از مسمومیت پوشیده شده اند .
در ته گنجه ها و مطبخ ها و انباری های قدیمی ها بجای ظروف لوکس خارجی ، مجمع و قابلمه و سینی مسی انواع ظروف مسی قرار داشتند. اکثر این ظرفهای مسی در قدیم بسیار سنگین ساخته می شدند و برای پختن غذا و تهیه مربا هم مورد استفاده قرار می گرفتند. گویا رنگ مربا در ظروف مسی بسیار زیبا می شده است مخصوصا مربای به را در این ظروف مسی درست می کردند.
سینی ها و مجمع های مسی که برای بردن جهیزیه و شب یلدا و مراسمات خاص از آنها استفاده می کردند.

فلز مس که از آن برای ظروف مسی قدیمی استفاده می شده است به علت محکم بودن فلز بسیار مناسب تر از قلزات دیگر برای پخت و پز با چوب بوده است و از فلزمس در مطبخ خانه ها بسیار استفاده می شده است .

ساخت ظروف مسی

ساخت و تولید ظروف مسی از قدیم تا کنون تغییر زیادی نکرده است . در قدیم به خاطر اینکه ماشین آلات و دستگاههای کنونی برای تولید و سات ظروف مسی بدین شکل وجود نداشته است . برای همین است که اکثر ظروف قدیمی از قرینه سازی خوبی برخوردار نبودند.
قیمت فلزمس در طی سالها مانند دیگر فلزات از رشد خوبی برخوردار بوده است .

قیمت مس به صورت کیلویی حساب می شود. در محاسبه قیمت مس به این صورت عمل می گردد که ابتدا وزن آن براساس کیلویی حساب می شود و سپس دستمزد آن رویش حساب می شود.
کیفیت قلع اندود ، لایه های مس به کار رفته شده و نوع چکش کاری و قلمزنی همه مواردی هستند که روی قیمت فلز مس تاثیرگذار هستند.
ظروف مسی معمولا به سه صورت ماشینی، نیمه چکش کاری و چکش کاری کامل در بازار ارائه می شوند.
ظروف مسی ماشینی در قرن حاضر با دستگاه خمکاری و پرس کاری می شوند و اثری از چکش روی آن وجود ندارد این ظروف قیمت پایین تری در بازار دارند. بالطبع ظروف مسی نیمه چکش کاری و تمام چکش کاری شده به خاطر کار دستی که روی آن انجام می گیرد قیمت بالاتری را دارا هستند. در ظروف نیمه چکش کاری شده ابتدا ظروف توسط دستگاه ساخته شده و سپس مزین به نقش و نگارهایی می شوند که قلمزن بر روی آنها نقش می بندد.
معمولا ظرافت ساخت ، ورق مورد استفاده و طرح هایی که روی مس قرار می گیرد روی کیفیت و قیمت ظروف مسی تاثیرگذار است.
انواع ظروف مسی قدیمی آفتابه لگن و سینی و قابلمه های مسی و... نه تنها در خانه های مردمان قدیم بوده اند . بلکه انواع دیگهای مسی بزرگ که برای مراسم عزاداری و برای طباخی ها ساخته می شدند ازجمله ظروف مسی در آن زمان بوده اند که پیشینه سنتی دارند.
اکنون در سایتهای فروش اینترنتی و در جمعه بازار ها می توانید ظروف مسی عتیقه را پیدا کنید و اگر مایل به خریداری ظروف مسی از نوع عتیقه و قدیمی هستید می توانید برای خرید اینگونه ظروف مسی قدیمی اقدام نمایید.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درباره ما

صنایع دستی آریاگالری در زمینه {ظروف مسی،ظروف برنجی،انواع سماور ،سفره های قلمکاری و ظروف ملیله آب نقره} با بهترین کیفیت و قیمت و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی صنایع دستی » فعالیت می‌کند.

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

برای مشاهده کامل نقشه کلیک کنید

نقشه آدرساصفهان-بلوار کشاورز-حدفاصل خیابان کشاورزی و ایرانخودرو2019

صنایع دستی

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریاگالری
09129356440