پرطرفدار ترین و مهمترین صنایع دستی ایران

صنایع پرطرفدار دستی

یکی از قطب های صنایع ایران ، صنایع دستی می باشد که در بخش صادرات بسیار موثر است . ایران دارای قدمت بسیار زیادی در صنعت صنایع دستی دارد و به همین دلیل یکی از جاذبه های کشور ایران صنایع دستی است که باعث شده که ارز وارد کشور ایران شود از این رو دانستن این صنعت دارای طرفدار بسیار زیاد بسیار عقلانی است.

گلیم
صنایع دستی در برگیرنده نساجی ، سرامیک ، سفال ، کاشی سنتی ، چاپ سنتی ، پوشاک سنتی ، صنعت دستی چوبی، صنعت دستی حصیری ، صنعت دستی فلزات ، صنعت از جنس سنگ ، رو دوزی های سنتی ، آبگینه و غیره.... می شود. یکی از جاذبه های ایران از نظر کشورهای اروپایی و آمریکایی که بسیار علاقمند هستند همین صنایع دستی ایران است که بسیار خاطر خواه این صنعت هستند و به همین دلیل بسیار در صنعت صادارت تاثیر دارد و نقش بسیار زیادی در چرخه اقتصاد ایران داشته اشت .
از بین صنعت های صنایع دستی این مواردی که اشاره می کنیم دارای طرفداران بیشتری در کشورهای امارات و ترکیه و افغانستان و عراق هستند از جمله زیورآلات ، فرش گلیم و دستباف و سرامیک ، شیشه، سفال ، زیور، مس و چوب چوب و مشقات این صنایع هستند.

فرش دستباف ایرانی
سطح صادارت صنعت دستی ایران اگر زیورآلات را در نظر نگیریم و صادرات چمدانی در سال نودوشش چیزی حدود 240000000 دلار است و صادرات چمدانی تقریبا 250000000 دلار است که در اطلاعات آماری گمرک ایران ثبت نشده است . در مجموع اگر بخواهیم بصورت کلی بررسی کنیم تقریبا 500000000 دلار از این صنعت صادرات صورت گرفته است که بسیار مبلغی قابل توجه است. این آمار نشان می دهد که نقش صنعت گردشگری نقش بسزایی در اقتصاد ایران دارد که می تواند به چرخه اقتصاد کشور بسیار کمک کند و می تواند در بستر عدالت اجتماعی به توزیع ثروت در همه اقشار کشور داشته باشد و مشکلات اجتماعی را رفع کند.
در مبحث صنایع دستی اگر بخواهیم یکی را به عنوان نماد ایران انتخاب کنیم قطعا به فرش دستباف و گلیم اشاره می کنیم و مانند هر کشور دیگری این می تواند نماد ایران باشد که به یاد آورنده قوم ایرانی در جهان است و تمام مردم جهان این نماد را به نماد ایران می دانند.کارشناسان جهانی در این حوزه بر این باور هستند که فرش دستباف متعلق به ایران کم نظیرترین فرش های جهان است .
باستان شناسان با بررسی های که کرده اند معتقد هستند که تاریخ این صنعت فرش متعلق به دوره صفویه است که در قرن های شانزده و هفده بوده است که اوج این صنعت بشمار می رفته است

فرش دستباف ایرانی
همانطور که در بالای متن بیان شد اینکه این صنعت بدون شک تاثیر بسزایی در صادرات ایران دارد. فرش دستباف دارای گونه های بسیار زیادی است که از نظر طرح و متراژ بسیار متفاوت است . و در بین فرش های صادراتی بیشترین نوع صادرات مربوط می شود به قالی و قالیچه نفیس ، گونه های مختلف گلیم و زیلو که بسیار با بهای زیاد به کشورهای زیادی صادرات می شود.
این صنعت فرش بافی باید بسیار مورد بررسی قرار گیرد زیرا بسیار از عمق عمیقی برخوردار است و بسیار مهم است که مورد مطالعه بسیار زیادی قرار بگیرد.فرش دستباف 65رج ابریشم متعلق به شهر اصفهان مساوی است با 0/88 است و این مطلب بدین منظور است که این فرش 65 رج اصفهان می تواند در بازار جهان به رقابت بپردازد . یکی از مزایای فرش دستباف به رنگ و طرح های دارای تنوع زیاد که مشتری بسیار جذب آن خواهد شد اشاره کرد که این فرش ها از الیاف طبیعی بکار رفته شده و مشکلات تنفسی را برای مصرف کننده آن نخواهد داشت.
فرش های دستباف الکتریسته سکون از خود تولید نمی کند و از این رو عمر این فرش ها بسیار زیاد است.

فرش دستباف ایرانی

از دیگر محصولات صنایع دستی می توانیم به ظرف های شیشه ای و مسی اشاره کنیم که این محصول ها نقش پررنگ در صادرات ایران ایفا می کنند مخصوصا کشورهای حوزه ی خلیج فارس که خواهان زیادی دارد این صنعت بسیار زیبا در طرح و رنگ ، مشتری های زیادی در دیگر کشورها دارد.

ظروف سنتی شیشه
اگر بخواهیم علت موفقیت این صنعت را جویا بشویم این است که قدمت بسیار زیادی در ایران دارد و جز قدیمی ترین صنعت های ایران بشمار می رود که بشر در آن مشغول به کسب درآمد بوده است و مشاهده شده است که در منطقه خاورمیانه شیشه های دست ساز قدیمی کشف شده است .
کارشناسان بر این باور هستند که این شیشه ها مربوط به دوران پارت ها و ساسانیان است که در آن دوران این صنعت بسیار رونق داشته است . ساخت این شیشه ها به این صورت بوده که با دمیدن درون قالب شیشه های بسیار ارزشمندی تولید می کردند.

صنایع دستی شیشه
در دوره های مختلف به دلیل های گوناگون این صنعت پرفراز نشیب بوده است ولی کم کم این صنعت به جذابیت آن افزوده شده است. اما اوج شکوفایی ظروف شیشه ای مربوط به دوره ی سلجوقیان است ، زیرا در این دوره با خلاقیتی که از خود بخرج دادند توانستند از طریق راه های جدید طرح های فررو رفته و برجستگی در شیشه به وجود بیاورند.

صنایع دستی شیشه
اگر به موزه های مختلف ایران مراجعه کنید مشاهده می کنید که ظروف مسی و شی های گوناگون از جنس مس خود را نمایان می کند که این بیانگر صنایع دستی کهن ایران است . اگر بخواهیم به قدمت مس گری به ایران اشاره کنیم این صنعت قدمت آن دستکم به 5000 سال پیش برمیگرد که نشانه این است که اولین کاشف کننده فلزات مس توسط مردم ایران بوده است و احتمال می رود که اولین گونه از فلزات کشف شده ،فلز مس بوده است. برای خرید صنایع دستی در اصفهان کلیک کنید 

لیوان مسی
امروزه شهرهای که صنعت مسگری هنوز هم در آن این صنعت از رونق برخوردار است به شهرهای نظیر شیراز و اصفهان ، زنجان و کاشان می توانیم ذکر کنیم. در هرکدام این شهرها بازاری به نام مسگرها به وجود آمده است و در این بازار مالکان کسب و کار این صنعت در زمینه مسگری در این بازار مشغول به کسب درآمد هستند.

توریست در بازار ایران
از مزایای که ظروف مسی می توانیم ذکر کنیم این است همه باکتری های یک ظرف مسی در مدت زمان اولیه کشته میشوند. از این رو می شود گفت ماده مس باعث ضدعفونی کردن مواد غذایی می شود. در بررسی های که شده ماده مس در تقویت و تنظیم کارکرد احشا و اندام بدن و رفع افسردگی و متعادل کردن هورمون ها بسیار موثر است .

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درباره ما

صنایع دستی آریاگالری در زمینه {ظروف مسی،ظروف برنجی،انواع سماور ،سفره های قلمکاری و ظروف ملیله آب نقره} با بهترین کیفیت و قیمت و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی صنایع دستی » فعالیت می‌کند.

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

برای مشاهده کامل نقشه کلیک کنید

نقشه آدرساصفهان-بلوار کشاورز-حدفاصل خیابان کشاورزی و ایرانخودرو2019

صنایع دستی

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریاگالری
09129356440