خواص قلیان مسی

تاریخچه قلیان

تاریخچه ابداع قلیان به صورت قطعی و دقیق مشخص نمیباشد ولی با توجه به اسناد بدست آمده میتوان گفت:

در یک رباعی که از اهلی شیرازی ست اشاره ای به استفاده از قلیان شده است که بر این اساس پیشینه استفاده از قلیان به زمان شاه طهماسب صفوی میرسد . از سویی دیگر بر اساس نوشته سیریل الگود ، ابوالفتح گیلانی که پزشک ایرانی سلطان مغول بود با عبور دادن دود تنباکواز ظرف آب به منظور سرد کردن و خالص کردن آن ،به این شکل قلیان را ابداع کرد .

اولین تصویر نقاشی شده از قلیان توسط هنرمند ایرانی کماندار کار رضا عباسی نقاش مشهور ایرانی در ارتباط با شاه عباس به تصویر کشیده شده است .

نگهداری و مصرف قلیان در زمان قاجار جز ضروریات زندگی بوده و از اهمیت بالایی برخوردار بوده است به طوری که برای تزئین قلیانهایشان از جواهرات استفاده میکردند .

اجزا قلیان

محافظ باد

ذغال

تنباکو

سینی

درزبند

شلنگ

بدنه

سوپاپ

مخزن حاوی آب

خواص قلیان مسی

بر اساس تحقیقات وبرخلاف نظر عموم مردم ، قلیان همیشه مضر نمیباشد ،اگر از قلیان به شیوه درست استفاده شود حتی برای درمان برخی از بیماریها نیز مفید است .

این روزها آمارجوانان با رفتن به مکانهای عمومی و تفریحی برای کشیدن قلیان رو به افزایش چشمگیری است . جدا از عوارضی که مصرف قلیان میتواند داشته باشد گاهی اوقات خواص  فواید آن برای بدن قابل تامل میباشد . از خواص قلیان میتوان به موارد دارویی درمانی آ ن اشاره کرد .

خواص قلیان برای ریه

صحیح استفاده کردن از قلیان برای بدن انسان نه تنها مضر نمیباشد بلکه میتواند برای ریه هم مفید باشد بدین منظور در مخزن آب قلیان را باز کرده و عرق نعنا و یا عرقیات آرامش بخش را در مخزن ریخته و سپس بخار آن را استنشاق کنیدکه از این طریق وارد ریه میشود نکته مهم این است که در این راست از هیچ گونه تنباکویی  نباید استفاده شود .

درمان سیفلیس با استفاده از قلیان

در زمانهای قدیم بجای استفاده از تنباکو از ماده معدنی بنام شنگرف استفاده میکردند که از طریق استنشاق بخار آن ماده بیماری سیفلیس را درمان میکردند .

فواید قلیان برا افراد سرد مزاج

 افرادی که دارای  ریه سرد و یا مزاجی سرد و تر هستند استفاده از قلیان باعث میشود تا دود و بخار گرم در طول مسیر قلیان متعادل شده و وارد ریه و بدن شود.

فواید قلیان برای افراد گرم مزاج

 در قدیم افرادی که دارای مزاج گرمی بودند برای پیش گیری از صدمه خوردن ریه هایشان از شیوه ای بومی استفاده میکردند به این شیوه که از طریق دود داردهای تغییر مزاج داده شده از خشکی و گرمی آن میکاهیدند و مزاج آن را رو به سردی و تری میبرند .

 

ساخت قلیان مسی

از آنجا که این ظروف به دلیل اصالت و هنر دست بودنشان و همچنین رنگ زیبای مسیشان مورد استقبال وتوجه مردم قرار گرفته اند، از این ظروف نیز برای دکور و زیبایی منزل استفاده میشود . نمونه ای از این ظروف نیز که دارای ارزش بصری و ریالی بالاتری هستند با استفاده از دست قلم زده شده اند . به هم آمیخته شدن هنر مس وهنر قلم زنی  با هم از قدیم مرسوم بوده است نمونه ای ازاین قلیان ها هم جنبه تزئینی و هم مصرفی دارند . اگر شما خواهان بخشیدن حال و هوای سنتی به منزلتان هستید قلیان مسی از بهترین گذینه ها به منظور دکور منزلتان است .

انواع قلمزنی با توجه به نوع قلم و وزن قلیان متفاوت است همانا ارزش آن بر اساس قلم دست استادی ست که بر روی قلیان کار شده ست .

 

انواع ظروف مسی قلم زنی

ظروف مسی قلمزنی شده انواع  گوناگونی دارند از جمله شیرینی خوری قلمزنی شده ،شکلات خوری ، قلیان ، گلدان ، سماور و ...

چگونه قلیان برنجی را طعم دار کنیم

قلیان ها در انواع گوناگون و مختلف مسی ، شیشه ای ، چوبی . ... میباشند . در میان انواع این قلینها نوع چوبی آن به جهت طعم دار و یا آب بندی کردن از بقیه نمونه ها راحتتر میباشد .

آماده سازی قلیان

بعد از تهیه و آماده کردن قلیان برنجی ،ابتدا باید قلیان را طعم دار نمود و سپس به اصطلاح چاق کرد دلیل این  امر آن است که قلیانی که طعم ندارد هم از نظر کام دلچسب نیست و هم آماده کردنش طولانی تر میشود .

طعکدار کردن قلیانهای چوبی و برنجی مانند هم است با این تفاوت که قلیانهای چوبی با بار اول کشیدن طعم دار میشوند ولی نمونه قلیان برنجی دیرتر طعم میگیرند .

همچنین بدین منظور باید در قلیانهای برنجی بایئ چندین بار این عمل راانجام داد تا مزه و طعم ماندگار بگیرند .

از همین رو بهتر است در زمان قلیان کشیدنبرای دلچسب تر شدن فقط از یک نوع تنباکو استفاده کرد. برای طعم دار کردن قلیان های چوبی بهتر است شیره و آب توتون خیس شده را درون بدنه قلیان ریخت بعد از آنها استفاده نمود .

نکته مهم این است که برای قلیان کشیدن باید از زغال باکیفیت بالا استفاده کرد .

شرکت آریا لیدر با ارائه انواع سماورهای با کیفیت مس ، برنج و نقره با قیمتی پایینتر از بازار در خدمت شما عزیزان میباشد.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درباره ما

صنایع دستی آریاگالری در زمینه {ظروف مسی،ظروف برنجی،انواع سماور ،سفره های قلمکاری و ظروف ملیله آب نقره} با بهترین کیفیت و قیمت و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی صنایع دستی » فعالیت می‌کند.

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

برای مشاهده کامل نقشه کلیک کنید

نقشه آدرساصفهان-بلوار کشاورز-حدفاصل خیابان کشاورزی و ایرانخودرو2019

صنایع دستی

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریاگالری
09129356440