ارومیه ایران

درباره ارومیه

از معروفترین القاب شهر ارومیه، پاریس ایران می باشد که پایتخت ورزش والیبال نیز شناخته می شود. ارومیه دارای سه رودخانه مهم به نام های نازلوچای، شهرچای و باراندوزچای است که همچنان در این شهر جاری می باشند.

 

شهر ارومیه

ریشه اسم ارومیه آشوری است که از دو واژه ی اور به معنی شهر و میه به معنی آب تشکیل شده است. از معروفترین القاب شهر ارومیه می توان به نام پاریس ایران اشاره نمود ولی دارای دیگر القاب نیز همانند دارالنشاط ، شهر آب ، شهر ادیان، مذاهب و اقوام نیز می باشد. در زمان پهلوی به دلیل علاقه خاص رضاشاه به این شهر، نام شهر ارومیه به رضاییه تغییر پیدا کرد.

شبستان مسجد جامعارومیه اولین مرکز آموزش پزشکی، نخستین شبکه تلویزیون محلی و همچنین نشریه محلی در ایران، اولین بیمارستان و مدرسه به شیوه نوین را داراست. شهر ارومیه دومین جایگاه شهر پر ترافیک ایران را به خود اختصاص داده است.

ارومیه جمعیت

جمعیت شهر ارومیه بر اساس سرشماری که در سال 1395 صورت گرفته است حدود 2.136.203 تن بوده است و به عنوان هشتمین شهر پرجمعیت ایران و همچنین دومین شهر پرجمعیت شمال غرب کشور عزیزمان ایران اعلام شده است. یکی از مشکلات ارومیه ترافیک شهری می باشد.

آب و هوای ارومیه

آب و هوای شهر ارومیه در فصل تابستان نسبتا گرم و در فصل زمستان سرد است. تناوب بارندگی در شهر ارومیه از اواخر مهر ماه و یا اینکه از ابتدای ماه آبان شروع و تا خردادماه ادامه پیدا می کند. در ارومیه یخبندان هم مشاهده می شود. از جمله معضلات شهر ارومیه آلودگی هوا می باشد.

فرهنگ بومی ارومیه

ارومیه به عنوان یک شهر چند قومیتی شناخته می شود که دارای ادیان و مداهب گوناگون نیز می باشد. اقوامی که شهر ارومیه را تشکیل داده اند به ترتیب اکثریت بودن آن ها ترک های آذربایجانی، کردها و مسیحیان که ارامنه و آشوریان و ایل نوچیا هستند و همچنین فارس، کلیمی‌ها، بابیان و بهائیان می باشند.
طبق نظر کارشناسان و اساتید برجسته مکتب عاشیقی، عاشق و یا آشیقی که موسیقی قدیمی و اصیل و همچنین یک شاخصه مردم ترک زبان است در ارومیه همچنان اصالت خود را حفظ کرده است و در میراث فرهنگی کشور عزیزمان ایران به ثبت رسیده است.

موقعیت جغرافیایی ارومیه

شهر ارومیه در شمال غربی ایران قرار دارد و همچنین در مرکز استان آذربایجان غربی در منطقه کوهستانی می باشد که در قسمت جلگه ای و سرسبز قرار دارد و در کنار دریاچه ی ارومیه واقع شده است. همچنین پیرامون این شهر را باغ های انگور و سیب فرا گرفته است.
سرچشمه رودخانه شهر چای یا برده سور، دره بیقار ترکیه می باشد که در نهایت این رود به دریاچه ارومیه ریخته می شود. دریاچه ارومیه دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی را تفکیک می کند.

مساحت ارومیه

مساحت شهر ارومیه 10هزار و 50 هکتار می باشد.

فرودگاه ارومیه

یکی از فرودگاههای نمونه در شمال غرب فرودگاه بین المللی شهر ارومیه است که سفرهای داخلی خود را به مقصد تهران، مشهد و سفرهای خارجی را به مقصد عربستان و امارات و ترکیه انجام می دهد که از نمونه شرکت های هواپیمایی همانند آسمان، ایران ایر و آتا در این فرودگاه فعال هستند. همچنین این فرودگاه در هر دو ترمینال دارای دستگاه تفتیش بار و مسافر می باشد.در سایت آریالیدر امکان خرید بلیط هواپیما از اصفهان به ارومیه با قیمت مناسب در دسترس می باشد.

سوغات ارومیه و غذای سنتی ارومیه

از معروفترین سوغات شهر ارومیه، نَقل و حلوا گردویی می باشد که نقل در طعم های مختلف مانند زعفرانی، بیدمشک، گل محمدی، دارچینی و... تهیه می شود. ارومیه به دلیل داشتن آب و هوای خوب، عرقیات خوبی تولید می کند که از معروفترین آن ها بادرنجویه و بیدمشک است. شیرینی های سنتی شهر ارومیه تره حلوا، دوشاب حلوا، نساء حلوا، تنور شیرینی سی، سوجوق و باستخ یا لوزانک که بسیار لذیذ و محبوب می باشد. انواع مختلف مرباها، شربت ها، نان ها (شامل: نان ارده، تنور چره، یخاچره، تاواچره، جزلا چره)، ترشی ها هم از سوغاتی های شهر ارومیه می باشد.
حالا به معرفی غذاهای سنتی شهر ارومیه می پردازیم که باید یکبار هم که شده آن ها را امتحان کرد و با این غذاهای خوشمزه آشنا شد:
غذای گوزلمه یا جوزلمه یعنی "منتظر نشو" از جمله غذاهای شهر ارومیه می باشد که در کمترین زمان آماده می شود و این غذا با نان سرو می شود. غذایی که در شهر ارومیه رایج است و بسیار لذیذ هم می باشد، اورمـیه خورش و یا اورمـیه خورشته می باشد. شورجه ارومیه یکی از غداهای ارومیه است که می توان به عنوان پیش غذا و یا غذای اصلی سرو کرد. آش کلم ارومیه یا یرتخلی به معنی پاره پاره و یا تورشوله آش به معنی آش ترش می باشد که با سماق و یا به همراه آبغوره پخت می شود. سوپ بلغور ارومیه و یا "یارما شورباسی" ، آش بسیار لذیذ به نام آش دوغ، گیزاتما، کوفته مرغ، حلوای هویج.

مکان های دیدنی و آثار تاریخی ارومیه

دریاچه ارومیه که دارای آب شور می باشد و بزرگترین دریاچه منطقه خاورمیانه و دومین دریاچه آب شور جهان بود.
یخچال دوقوز پله یا خانه آبگینه شهر ارومیه که ساخت آن مربوط به دوره ی قاجار می باشد را می توان به عنوان بهترین جاذبه گردشگری ارومیه اعلام کرد که آن را یخچال نَه پله نیز می نامند و این بنا در خیابان عسگرخان ارومیه واقع شده است.
مسجد جامع ارومیه که در خیابان اقبال قرار گرفته است و ساخت این بنا مربوط به قرن هفتم هجری قمری می باشد.

عکس مسجد جامع ارومیهکلیسای ننه مریم، کلیسای شرق آشور، کلیسا حضرت مریم و یا مارت مریم از اسامی که برای این کلیسا بکار برده می شود در خیابان قدس شهر ارومیه واقع شده است. در زمان های قدیم این بنا آشکده بوده است که معابد زرتشتیان به حساب می آمده است.کلیسای مارسرگیز ارومیه هم بنایی از دوره ساسانی هاست.

کلیسای مارسرگیز

ساختمان شهرداری که ساخت این اثر مربوط به اوایل دوره ی پهلوی می باشد و در خیابان امام، شرق میدان قدیمی ایالت قرار گرفته است.
بنای سه گنبد یا برج آجری که ساخت این بنا مربوط به دوره ی سلجوقی در قرن ششم هجری قمری و همچنین بهترین نمونه از برج مقبره ایران است و در جنوب شرقی ارومیه، خیابان استاد برزگر واقع است.در ورودی این بنا سه کتیبه سنگی با خط کوفی تراشیده‌ شده است . قطر این ساختمان ۵ متر و ارتفاع آن در حدود  ۱۳ متر می ‌باشد

بنای سه گنبد ارومیهبازار قدیمی ارومیه که در دوره ی صفویان که در جنوب شرقی ارومیه واقع شده است.

بازار رسته میرزا آقابازار دوشابچی خانا یا بازار شیره ‌فروشان ارومیه که مربوط به دوره ی صفویه می باشد و در میدان ولایت شهر ارومیه قرار دارد.
مدرسه هدایت ساخته زمان قاجار می باشد که در خیابان امام، کوچه‌ی امیرنظمی ارومیه واقع شده است.
مدرسه ۲۲ بهمن که در اوایل دوره ی پهلوی ساخته شده است و در بین خیابان امام و خیام شمالی قرار گرفته است.
پارک اللرباغی ارومیه، پارک جنگلی ارومیه، حمام قراچه یا حمام قائم، قلعه بردوک، قلعه هولاکوخان، کلیسای مار سرگیز، کوه سیرداغ، دریاچه مارمیشو، دره قاسملو، مسجد جامع، پل شهید کلانتری، آبشار سولوک، آبشار شملکان، جاده امامزاده، خیابان شیخ تپه و پارک ساحلی الغدیر، باغ مجموعه باغچه جوق، کوه قیه.

دانشگاه‌های ارومیه

 سردر دانشگاه ارومیهدانشگاه صنعتی ارومیه

آدرس: ارومیه، کیلومتر ۲ جاده بند، بعد از گلشهر ۲، دانشگاه صنعتی ارومیه

 

دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه

آدرس: ارومیه کیلومتر ۳ جاده سلماس- دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه

 

دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی

آدرس: ارومیه، اول جاده ارومیه سلماس بعد از پل سوم خرداد، روبه‌روی امور اتباع مهاجرین خارجی

 

دانشگاه پیام نور ارومیه

آدرس: ارومیه، بلوار باهنر خ ۸ شهریور

 

بیمارستان‌های ارومیه

بیمارستان آذربایجان

آدرس: ارومیه، خیابان شهید بهشتی، بالاتر از دانشگاه آزاد

 

مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره)

آدرس: ارومیه، بلوار آیت ا... مــدرس - بلوار ارشاد

 

مرکز آموزشی درمانی آیت ا... طالقانی

آدرس: ارومیه، خیابان کاشانی، روبه‌روی مجتمع ورزشی تختی، مرکز آموزشی درمانی آیت ا... طالقانی

 

مركز آموزشی درمانی شهید مطهری ارومیه

آدرس: ارومیه، خیابان كاشانی، روبه‌روی خیابان پانزدهم

 

بیمارستان شهید عارفیان

آدرس: ارومیه خیابان امام خیابان بسیج

 

عکس از سد شهر چای

سد شهر چایسد شهر چای ارومیه

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درباره ما

صنایع دستی آریاگالری در زمینه {ظروف مسی،ظروف برنجی،انواع سماور ،سفره های قلمکاری و ظروف ملیله آب نقره} با بهترین کیفیت و قیمت و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی صنایع دستی » فعالیت می‌کند.

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

برای مشاهده کامل نقشه کلیک کنید

نقشه آدرساصفهان-بلوار کشاورز-حدفاصل خیابان کشاورزی و ایرانخودرو2019

صنایع دستی

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریاگالری
09129356440