خاص ترین هدیه شب یلدا عروس

شب یلدا چیست ؟

شب یلدا از سنت های باستانی ایرانیان است که بعد از گذشت چندین سال هنوز هم به قوت خود باقی ست ، جشن شب یلدا در بین خانواده های ایرانی بسیار با اهمیت است و ایرانی ها همه ساله این سنت دیرینه رو زنده نگه می دارن ، شب یلدا طولانی ترین شب ساله که همه دور هم جمع می شوند فال حافظ میگیرن و خوراکی های خوشمزه می خورن ، یلدا سنتی دیرینه ست که از نیاکان ما به یادگار گذاشته شده که با برگزاری جشنی شاد به استقبال زمستان می رویم .

هدیه شب یلدا

تاریخ شب یلدا

وقتی به آخرین روزهای سال نزدیک می شویم علی رغم اینکه که هوا رو به سوی سردی می رود اما تب خاصی ایرانیان را فرا می گیرد چون می خواهد در آخرین شب پاییز، جشن بزرگی را برگزار کنند  در آخرین غروب پاییزی سیاهی شب خبر از طولانی ترین شب سال می دهد  شبی که ساعت های طولانی اش را باید در کنار خانواده گذرانید ، در فرهنگ  ایرانیان از زمان های دور تا به حال آخرین شب پاییز با برگزاری جشن می گذرد .

برای خرید هدیه در اصفهان کلیک کنید

آداب و رسوم شب یلدا

معمولا در این شب همه ی آشنایان و افراد فامیل در خانه ی بزرگتر ها جمع میشوند و با خوراکی های خوشمزه و تنقلات از خود پذیرایی می کنند در این شب به سراغ شاهنامه و حافظ می رویم و با شعرهای حماسی و غزلیات حافظ شبی خاطره انگیز را رقم می زنیم . اگه به دنبال ی چیدمان سنتی واسه ی سفره ی شب یلدا تون هستین از محصولات  فروشگاه صنایع دستی آریا لیدر دیدن کنید تا ایده هایی جذاب را با بهترین قیمت به شما معرفی کند .

هدیه شب یلدا

تاریخچه شب یلدا

نمی توان با اطمینان نظر دهیم که رسم برگزاری شب یلدا از ابتدا چگونه بوجود آمد اما دلایل زیادی برای آن ذکر می شود ، در ایران باستان ایرانی ها روز گار خود را از راه کشاورزی می گذراندن و با تغییر فصل کارهایشان رنگ و بوی متفاوت می گرفت آنها بر اساس تجربه فهمیدند که شب اول زمستان بلدترین شب سال است و از آن پس روزهای بلندتری خواهیم داشت با همین مبنا شب اول زمستان را شب تولد خورشید نامگذاری کردن .ایرانیان باور داشتند که تاریکی سمبل اهریمن و روشنایی سمبل خیر است به همین دلیل برای از بین رفتن اهریمن در طولانی ترین شب سال جشن می گرفتند در این شب سفره ی بزرگی پر از آجیل و میوه پهن می کردند و تاصبح نمی خوابیدن و شب را به قصه گویی می گذارندن .

اینکه بعد از شب یلدا روزها بلندتر می شود به این معنی می باشد که خورشید توانسته بر تاریکی پیروز شود جالب است که رومی های باستان در تقلید از ایرانیان این شب را جشن می گرفتند  و حتی برخی تولد حضرت عیسی را مربوط به همین شب می دانن .

 شب یلدا شعر

یلدا از جشن های کهن و باستانی ایرانیان است و اهمیت بسیار زیادی دارد به همین دلیل حتی در شعر و ادبیات ایران هم از یلدا بسیار زیاد یاد شده است ، یلدا به معنی تولد می باشد و ابوریحان بیرونی شب یلدا را تولد خورشید می داند ، حتما گاهی شنیده اید که بزرگترها به این شب شب چله نیز می گویند به این دلیل که چهل روز اول زمستان یعنی اول دی ماه تا 10 بهمن را اوج سوز و سرما و چله ی زمستان می دانستن ، یکی از موضوع های انشا همه ما نیز در بچگی انشا در مورد شب یلدا بوده است .

هدیه شب یلدا

شب یلدا چه شبی است ؟

آیین های شب یلدا امروزه همچنان مثل زمان باستان است و تغییرات زیادی در آن صورت نگرفته ، شب چله با خوراکی های خوشمزه اش معنی پیدا می کند به همین دلیل نمی شود یلدا را بدون هندوانه  و انار تصور کرد در شهرهای ایران ، چیدمان سفره شب یلدا بسته  به این که در آن شهر چه میوه ها و خوراکی هایی بیشتراست ، چیده می شود اما میوه هایی مثل انار وهندوانه  نمادین هستن و در سفره ی تمام شهرها وجود دارد .

دلیل خوردن هندوانه در شب یلدا

هندوانه میوه ای تابستانی است و دلیل خوردن آن در شب یلدا به این واقعیت برمی گردد که ایرانی ها اعتقاد دارند با خوردن هندوانه تحمل سرمای زمستان کار سختی نیست و اما دلیل خوردن انار در شب یلدا این است که انار نماد زایش و شادی است و خوردن آن در شب یلدا باعث می شود انرژی ای تازه بگیریم ، آجیل هم از خوراکی هایی است که میتواند همه را سرگرم کند تا شب یلدا به بیداری گذرانده شود خوردن شیرینی هایی مثل باسلوق هم شیرینی این شب را دوچندان می کند .

غذاهای شب یلدا

غذاهایی مانند سبزی پلو با ماهی ، زرشک پلو ، انار پلو معمولا غذاهای مخصوص شب یلدا هستند ، در گذشته در شهرهای کوچک ایران و روستاها خانواده ها با نشستن زیر کرسی های گرم این شب را سپری می کنند کرسی هایی که قطعا نشستن دورشان مزه ی خوبی دارد ، معمولا چند روز مانده به شب یلدا شهر را حال و هوای خاصی می گیرد و خیابان ها شلوغ تر از قبل می شوند و میوه خوری فروشی ها و آجیل فروشی ها شلوغ می شوند و همه به دنبال این هستند که شب یلدا را هر چه باشکوه تر برگزار کنند .

علی رغم اینکه در بیشتر شهرهای ایران شب یلدا را به شکل یکسان سپری می کنند اما در بعضی از شهرها آداب و رسوم خاصی برای این شب وجود دارد ، این شب نه تنها در ایران بلکه در کشورهای اطراف مثل پاکستان ، تاجیکستان و افغانستان هم جشن گرفته می شود .

نظرتون رو برامون بفرستید ...

هدیه شب یلدا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درباره ما

صنایع دستی آریاگالری در زمینه {ظروف مسی،ظروف برنجی،انواع سماور ،سفره های قلمکاری و ظروف ملیله آب نقره} با بهترین کیفیت و قیمت و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی صنایع دستی » فعالیت می‌کند.

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

برای مشاهده کامل نقشه کلیک کنید

نقشه آدرساصفهان-بلوار کشاورز-حدفاصل خیابان کشاورزی و ایرانخودرو2019

صنایع دستی

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریاگالری
09129356440